Home

© 2018 Yea Agricultural, Pastoral & Horticultural Association Inc
All rights reserved

Yea Agricultural, Pastoral & Horticultural Association Inc

PO Box 201

YEA 3717

Email: info@yeashow.org.au

Home Schedules Dog Trials Sponsors Gallery Results About Contact
Home Schedules Dog Trials Sponsors Gallery Results About Contact
BACK TO TOP

DOWNLOAD SCHEDULE


DOWNLOAD ENTRY FORM AND DISCLOSURES

SECTION C

DAIRY GOATS


Entries Close:

Wednesday 14 November


Judging commences 10 am Saturday 24 November

Head Steward:

Emily Noonan 0488 557 958

Steward:

Kimm Noonan

Judged by:

Paul Bayard

Entry Fee:

$3 per class

Prizes:

1st $5, 2nd $3, 3rd Ribbon

Regulations:

CAE AND Johne’s negative show. A current Certificate must be supplied with entries, kids to go on Dam’s Certificate.


All goats must be registered in a Dairy Goat Herd book as a pure or Appendix Section Animal.


A GOATLING is 12 months to 2 years of age on the date of Show. 


A KID is under 12 months of age on the date of Show. 


All Senior Does to be presented in ring for assessment in the appropriate Best Udder Classes whether or not entered in such classes. After milk-out assessment, only those Does actually in classes will remain for awarding of prizes.


The stewards reserve the right to inspect ear tattoos on exhibited goats at any time during Show.


Classes marked with * are special classes, and goats entered in these classes must be exhibited in their appropriate breed classes.


All exhibits to be the bonafide property of the exhibitor.


Prize money will not be given out until after 3pm. 


All exhibits will be housed under cover on pens with concrete floor. 


Bedding to be supplied by exhibitor.




CLASSES

1)

* Best Udder, 1st Lactation

2)

* Best Udder, 2nd Lactation or more 


OVERALL BEST UDDER

3)

Saanen Doe, any Lactation

4)

Toggenburg Doe, any Lactation

5)

British Alpine Doe, any Lactation

6)

Anglo Nubian Doe, any Lactation 

7)

Australian Melaan Doe, any Lactation

8)

Australian Brown Doe, any Lactation

9)

Nigerian Dwarf Doe, any Lactation

10)

La Mancha Doe, any Lactation

11)

AOV Doe, any Lactation

12)

Any Breed of Dry Doe

13)

*Type & Production Q* (figures with entries)

14)

*Type & Production Herd Recording (figures with entries)

15)

Saanen Dry Doe  

16)

Toggenburg Dry Doe


CHAMPION & RESERVE DOE

17)

British Alpine Dry Doe

18)

Anglo Nubian Dry Doe

19)

Australian Melaan Dry Doe

20)

Australian Brown Goatling

21)

Nigerian Dwarf Goatling

22)

La Mancha Goatling

23)

AOV Goatling


CHAMPION & RESERVE GOATLING

24)

Saanen Doe Kid

25)

Toggenburg Doe kid

26)

British Alpine Doe kid

27)

Anglo Nubian Doe kid 

28)

Australian Melaan Doe kid

29)

Australian Brown Doe kid

30)

Nigerian Dwarf Doe kid

31)

La Mancha Doe kid

32)

AOV Doe kid


CHAMPION & RESERVE DOE KID

33)

Breeders Group. 3 goats, same Stud Prefix (ideally Milker, Goatling, Kid)

34)

Dam and Daughter

35)

Pair of Does, same Sire, different Dams, any age

36)

Buck, any breed

37)

Buckling, any breed

38)

Buck Kid, any breed


CHAMPION & RESERVE BUCK

39)

Junior Handlers Class — entries to be taken on the day, entry free. 


SPECIAL PRIZES


Champion & Reserve Saanen


Champion & Reserve Toggenburg


Champion & Reserve British Alpine


Champion & Reserve Anglo Nubian


Champion & Reserve Australian Melaan


Champion & Reserve Australian Brown


Champion & Reserve Nigerian Dwarf


Champion & Reserve La Mancha


Champion & Reserve AOV


Best Exhibit in Show